Baş Çorbası

  • Baş Çorbası için yorumlar kapalı

Baş çorbası adından da anlaşıldığı gibi kuzu başı pişirilerek yapılıyor. iki aşamada pişiriliyor. ilk önce kuzu başı bütün olarak pişip, ardından dili ve beyni ayrılıp geri kalanı tekrar ocağa konuyor. Açıkcası çok lezzetli ve besleyici bir çorba baş çorbası ancak dili, beyni tüketmek her mideye hitap etmeyebilir.

Baş Çorbası Gerekli malzemeler

1 tane kuzu başı
1 kaşık un
Yeteri kadar tuz ve su

baş çorbası

Baş çorbası tarifi

Baş çorbasına başlarken öncelikle kuzu başını bol su ile defalarca iyice yıkayın. Limon dilimleri ile kuzu başını ağzı ve dili dahil her yerini iyice ovun. Bir tencerenin içine kuzu başını koyun ve üzerine çıkacak kadar su koyup ocağa alın ve iyice pişirin. Kuzu başı pişince ocaktan alın ve soğuması için kenara kaldırın.

Soğuduktan sonra beyni ile dilini dikkatlice parçalamadan çıkarıp, kemiklerini etlerden ayırıp, haşlanan suyunu içine tekrar koyun ve yeniden ocağa tencereyi alın. Başka bir kabın içine un bir miktar su ile karıştırıp ocaktaki tencereye ilave edin ve 20 dakika daha kaynatıp ocağı kapatın. Dili ile beynini ufak ufak kareler şeklinde doğrayın ve çorba kaselerin koyun. Üzerlerini etleri kaynattığınız suyu boşaltın. Bolca limon suyu sıkın ve hazır olan baş çorbası artık afiyetle yenebilir.

Başlık
recipe image
Tarif Adı
Baş Çorbası, Resimli Oktay Usta Baş Çorbası tarifi
Tarif Yazarı
Yayımlandı
Hazırlık Süresi
Pişirme Süresi
Toplam Zaman
Ortalama puanı
41star1star1star1stargray Based on 3 Review(s)

Etiketler:

Bu yazıda yorumlar kapalı.