Düğün Çorbası

  • Düğün Çorbası için yorumlar kapalı

Merhaba değerli ziyaretçilerimize bu gün sizlere vereceğimiz Düğün çorbası, yöresel çorba tariflerinden sadece biri. Kolay çorba tarifleri dışında kalan düğün çorbası, kuzu gerdanı ile yapıldığı için biraz ağır bir çorba gelebilir. Size ancak en lezzetli çorba tarifleri içindedir. Terbiyeli çorbalar içinde yer alan düğün çorbası, özellikle akşam yemeğine gelecek misafirleriniz için çok iyi bir çorba seçimi. Yalnız pratik çorba tarifleri içinde yer alamadığı için düğün çorbası tarifine başlayacağınız zaman yemek saatinden en az 1 saat kadar önce yapmaya başlayın. Zira etlerin pişme süresi zaten 45 dakika kadar sürüyor. Ben düğün çorbasını yaptıktan sonra misafirlere ikram edeceğim zaman çorba kaselerine katıp kasenin üzerine bol tereyağında yaktığım kırmızı pul biberli çorba sosunu döküyorum. Böylece tere yağının mis gibi kokusu ve lezzeti çorba içinde daha çok hissediliyor. İşte size nefis bir düğün çorbası tarifi.

Gerekli malzemeler
250 gr kuzu gerdanı parçalanmış
2 çorba kaşığı sıvı yağ
1 kahve kaşığı kırmızı biber
10 su bardağı soğuk su
3 çorba kaşığı un
2 yumurta
2 limon
tuz

düğün çorbası

Hazırlanışı
Soğuk suyu tencereye koyun ve etlerde yıkanarak suyun içine katınız. Etler yumuşayana kadar (yaklaşık 45-50 dak) kaynatınız. Yumuşayan etler tencereden alıp ve kemik parçaları varsa diye sıcak et suyu süzgeçten geçiriniz. Bir kasede yumurta, limon suyu ve un, et suyundan azar azar alarak eziniz. Kaynamakta olan et suyuna katıp karıştırarak pişiriniz.
Bir yandan etleri kemiklerinden ayıklayınız ve tencereye ilave ediniz. 5-10 dakika daha kaynatınız. Tuz ilave ediniz.
Yağda kırmızı biber kızdırılıp çorbaya dökünüz.
Afiyet olsun.

BAŞKA BİR TARİF

Malzemeler
8 su bardağı su ve et suyu
4 parça kuzu gerdan eti
5 çorba kaşığı un
50 gram tereyağı
1 soğan
Yarım limonun suyu
Tane karabiber
Tuz

Üzeri için
50 gram tereyağı
Toz kırmızı biber

 

 

düğün çorbası

Hazırlanışı
Etleri iyice yıkayıp düdüklü tencereye yerleştiriniz. Soğan, tane karabiber ve etlerin üzerini geçecek kadar su ekleyip 15- 20 dakika pişiriniz. Pişen etleri sudan çıkartıp çatalla didikleyiniz. Daha sonra unu tereyağı ile tencereye alıp unun kokusu çıkana kadar kavrunuz. Sıcak et suyu ve sıcak su yavaş yavaş tencereye ilave ediniz. Unun topaklanmaması için karıştırarak yediriniz. Kaynayan çorbaya etler eklenip bir taşım kaynatınız. Limon suyu ve tuzu ilave ettikten sonra 1-2 dakika sonra çorba yı ocaktan alınız. Yağ tavasında tereyağı ve toz kırmızı biberi yakınız. Biberli yağı çorbanın üzerinde gezdirip servis yapınız.
Afiyet olsun.

Etiketler:

Bu yazıda yorumlar kapalı.